Özellikli Hizmetler

Kemoterapi

Kemoterapi Ünitesi; 

Kanser, bazı etkilerle değişime uğramış hücrelerin, gerek yerel ve gerek uzak noktalarda kontrolsüz olarak çoğalıp büyümelerinin sonucu oluşan habis hastalıklar grubudur.
Kanser önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu durumundadır.
Ölüm nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından gelmektedir.
Ülkemizde en sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat, kalın barsak, rektum, mide ve pankreas; kadınlarda meme, akciğer, kalın barsak, rektum, rahim ağzı, yumurtalık, mide ve pankreas kanserleri olarak sıralanabilir. Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır. Kemoterapi ile ilgilenen bilim dalına MEDİKAL ONKOLOJİ veya TIBBİ ONKOLOJİ  bu alanda çalışan doktora MEDİKAL ONKOLOG (TIBBİ ONKOLOG)  denir. Medikal onkoloji ayrı bir uzmanlık dalıdır; medikal onkolog tümör tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir iç hastalıkları uzmanıdır.

Hastanemizde verilen Onkoloji Hizmeti; 

Poliklinik ve Kemoterapi Ünitesi 
Polikliniğimizden yararlanmak isteyen hastalarımızın Tıbbi Onkoloji Polikliniğine günübirlik randevu ile başvurmaları gerekmektedir.
Hastalarımız gelirken yanlarında, 
Patoloji ve Ameliyat Raporlarını, Epikrizlerini, Ellerindeki filmleri ( Röntrgen, Tomografi, MR, Sintigrafi  vb.)ve varsa eski dosyalarını getirmeleri gerekmektedir. Ayaktan hizmet birimimizde yeni müracaat eden ve kontrolleri devam eden hastaların görüldüğü ve konsültasyon hizmetlerinin yürütüldüğü ,poliklinikler ve ayaktan kemoterapi uygulamalarının yapıldığı ,Gündüz Kemoterapi Ünitesi bulunmaktadır. Tıbbi Onkoloji Polikliniği ve Kemoterapi Ünitemiz 1 hekim,2 hemşire ile birlikte hizmet vermektedir. Ünitemizde 10 adet kemoterapi koltuğu bulunmaktadır. 

Polikliniğimize başvuran hastalarımız;   

Hekim tarafından değerlendirilir ,muayenesi yapılır, onkoloji dosyası açılır sonra uygun tedavi planlanır.
Hasta ve hasta yakınları;
Hastalığın durumu ve tedavi ile ilgili bilgilendirir, hemşirelerimiz tarafından kemoterapi uygulanması hakkında bilgi verilir, daha sonra ayaktan tedavi uygulanır. Hastanemizde 3 adet Kemoterapi salonumuz mevcuttur.  1. Salonumuz 7 koltuklu,  2. salonumuz 6 koltuklu,  3. salonumuz 13 koltuklu ve 2 adet tek koltuklu tedavi odalarımız olmak üzere toplam 28 koltuktan oluşmaktadır. 

27 Mayıs 2022