Anne & Bebek

Doğum Salonu ve Bekleme

DOĞUM ÜNİTESİ 
Doğum Ünitemiz hastanemizin 2.katında (B Blok)  yer almaktadır.

Doğum Ünitesi ekibimizde 7 Uzman Hekim, 12 Ebe, 1 Bebek Hemşiresi ve 1 Kat Sekreteri mevcuttur.
Ünitemiz 1 muayene odası, 5 TDL odası, 1 ameliyathane ve 1 ayılma odasından oluşmaktadır.
Doğum ünitemiz doğum için kabul edilen gebeler ve refakatçiler dışındaki kişilerin giriş çıkışına ve geçişine engel olacak şekilde yapılanmıştır. 

Hastanemizde doğum öncesi izlem ve doğum eylemi tek kişilik odalarda yapılır. Doğum öncesi izlem odaları oda içinde doğum yaptırılabilecek tasarımda hazırlanmıştır. 5 adet TDL odası mevcut olup, tamamı tuvalet ve banyoludur, refakatçı yatağı olabilen koltuk ve telelevizyon bulunmaktadır. Bütün doğum odalarında bebek için stabilizasyon ve resüsitasyon işlemlerinin yapılabileceği düzenlemeler mevcuttur. Her doğum odasında özel doğum masasına çevrilebilir anne yatağı ve 5 radyan ısıtıcı bulunmaktadır. 
Doğum odalarında gebelerin mahremiyetini sağlamaya yönelik perde sistemi bulunmaktadır. Gebe/lohusanın kullandığı tüm alanlarda ve gebe/lohusanın transferi sırasında gerekli tüm mahremiyet tedbirleri alınır.

Gebenin travay izlemi, doğumu ve doğum sonrası postpartum takibi tek kişilik doğum odalarında yapılmaktadır. Ayrıca uygun olan her gebe yanına kendisine eşlik edecek uygun bir yakınını seçebilmektedir. Bu odalarda anne adayı mahremiyetine saygılı ev ortamına benzer ortamda refakatçisi ile bir arada kalabilir. Televizyon izleyebilir, pilates topu ile egzersiz yapabilir, duş alabilir, dini vecibelerini yerine getirebilir. Sancı sürecinde annelerimize çorba, komposto, bisküvi, yoğurt, kraker, tuzsuz peynir, laktozsuz süt ve muhallebiden oluşan travay diyeti verilir, aç ve susuz bırakılmaz. Doğum ağrısını hafifletmek için nefes teknikleri, masaj, dikey pozisyonda gezmek vb. teknikler uygulanır. Doğum başladıktan sonra anne adayımız kendi odasında, doğum masasına dönüşen yatağında doğumu gerçekleşir.
Anneye lavman, suni sancı ve epizyotomi (doğum sırasında perine kesisi) ve sezaryen tıbbi gerekçe olmadığı sürece uygulanmaz.

Hastanemizde doğumlarda göbek kordonu geç klempe edilmekte ve bebek doğar doğmaz erken ten tene temas sağlamak üzere annenin kucağına verilmektedir. Anne bebek bağlanması açısından altın değerde olan bu ilk 1 saatlik temas sırasında ilk emzirme eğitimi de verilmektedir.

  • Doğum Ünitesi.jpg
  • Doğum Ünitesi 2.jpg
  • Doğum Ünitesi 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpgDOĞUM ÜNİTESİ HASTA YAKINI BEKLEME ALANI


Gebe yakınları için üniteye yakın bekleme alanı oluşturulmuştur. Bilgilendirme için TV, monitör gibi görsel araçlar kullanılmaktadır. 


  • 7.jpg
  • 8.jpg

07 Temmuz 2022