Taş Kırma Ünitesi
27 Mayıs 2022

ESWL Nedir?

ESWL  tedavisi dünyada  ilk defa 1980 senesinde Chaussy tarafından (Almanya/Münih ‘de) klinikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavi için kullanılan ilk eswl cihazları çok büyük ve tedaviler ağrı vericiydi. Uzun Yıllar geçtikte daha efektif , daha güvenli cihazlar üretilmesi ile birlikte açık böbrek taşı ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. Ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.
ESWL tedavisi özetle ultrason diğer bir deyişle elektro şok ses dalgalarıdır. Bu  dalgalar fizik kurallarına göre, bir sıvı içerisinde daha güçlü etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve asla sapma göstermiyeceklerdir.
Bu arada gerekli ultarasonografik, röntgen kontroller ve gerekirse idrar ve kan tahlilleri yapılmaktadır. Hasta Seansların sonunda taş tamamen böbrekten temizlendikten sonra son bir kontrol filmi veye röntgeni, ultrasonografisi çekilerek tedavi sonlandırılır. Bundan sonra hastalarımıza yeni taş oluşumunu engellemek için nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılmaktadır.Taş tedavisi  biten hastalarımıza 6 ayda bir kontrol önermekteyiz. Zira böbrek taşlarının azda olsa bir kısmı sinsi bir şekilde kanala düşebilmekte ve hiç bir belirti (ağrı , kanama gibi ) vermeden böbrek atrofilerine ( çürümelerine ) neden olabilmektedir.

*Hastanemizde 1 Adet  MULTİMED EM Vücut Dışından Şok Dalgalarıyla Böbrek Taşı Kırma Cihazı mevcuttur. 

ESWL 2.jpg