Perinatoloji

Klinik Hakkında

Perinatoloji; 

Gebelik öncesi, gebelik, doğum ve lohusalık döneminde anne veya bebekte meydana gelebilecek olumsuzlukların erken dönemde taranması, erken tanısı ve tedavisinin planlanmasıdır.
Perinatoloji yan dal uzmanları, tecrübeli yardımcı sağlık personeli ve hasta danışmanlarından oluşmaktadır.
Hizmet saatleri: Randevu sistemi ile hasta kabul edilmektedir. Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebeliklerde 7 gün 24 saat acil hizmet verme kapasitesine sahiptir.
Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Hangi Hastalara Bakar?
Perinatolojive Yüksek Riskli Gebelikler, gebelik öncesi, gebelik ve sonraki lohusalık döneminde anne veya bebekte meydana gelebilecek olumsuzlukların erken dönemde taranması, erken tanısı ve tedavisini amaç edinmiştir.
Bu gruptaki hastalarımızın takibi Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler bölümünde yapılmaktadır.
Perinatoloji, gebelik sırasında olumsuzları teşhis eden ve gerekli tedaviyi uygulayan uzmanlık dalıdır. Perinatoloji dalı anne ve bebek sağlığıyla ilgilenir. Hamilelik sırasındaki risklere karşı gerekli önlemleri alarak doğumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesini amaçlar.
Perinatoloji, Amniyosentez kordosentez cvs anne karnında fetusa kan verilmesi anne karnında fetusa tedavi işlemleri yapılmaktadır.  
Perinatoloji uzmanı, perinatoloji bölümü olan hastanelerde çalışır.
Perinatoloji bölümü riskli gebeliklerin takip ve tedavilerini yapan bölümdür. Yüksek riskli gebeliği bulunan anne adayları, aynı zamanda kadın doğum uzmanı da olan perinatologa muayene olarak gebelik takiplerini yaptırmalıdır.

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir. Bu risklerin sınıflaması şu şekildedir:
Anne adayının mevcut riskleri
Önceki gebelikten gelen riskler
Şimdiki gebelikten gelen riskler
Fetusa ait riskler
Doğuma ait riskler

Gebelikte yaşanabilecek olağandışı bir durum perinatoloji uzmanlarınca tespit edilebilir ve rutin muayenelerle bu risk en aza indirgenir.
Tüm gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından ikili test, üçlü test, gebelik diyabeti, ultrason gibi rutin taramalar yapılmaktadır.
Yukarıda bahsedilen anneye ve bebeğe ait riskler varsa ya da rutin testlerle tespit edilirse, gebelik bir perinatolog tarafından takip edilebilir.
Kadın doğum uzmanı da olan perinatologlar, yüksek riskli gebelikleri hastane ortamında takip eder.
Perinatoloji uzmanı olan hastaneler ve tıp merkezlerinde riskli gebeliklere özel taramalar, test ve tedaviler yapılmaktadır. Böylece hem anne adayı, hem de bebeklerin uzmanlar tarafından yakın takibi mümkün olur.

 
Perinatoloji  Polikinliğimiz A blok zemin katta bulunmaktadır.

Yatan hastalarımız 4. kat B blok servisimizde izlenmektedir. 

 

27 Mayıs 2022